برج خنک کننده

برج خنک کننده

در خط تولید رب گوجه فرنگی، رب پس از خروج از تغلیظ کننده رب کانتی نیوس وارد خط بسته بندی میشود و آب مورد استفاده در طول این فرآیند که برای شست و شو و… استفاده میشده وارد دستگاهی به نام برج خنک کننده میشود. وظیفه این دستگاه خنک سازی آب و بخارات حاصله است.(به این فرآیند چگالش یا کندانس می گویند)
تاریخچه استفاده از برج خنک کننده به قرن نوزدهم میلادی و اوایل آغاز انقلاب صنعتی بر می گردد. در آن زمان با توجه به نبود فن یا موتورهای الکتریکی، برای خنک کردن آب، سازه هایی با ارتفاع بلند ساخته میشد که از آنها برای خنک کردن آب استفاده میشد. به دلیل ارتفاع زیاد اینگونه سازه ها نام برج بر آنها نهاده شده که امروزه هم به همین نام معروف هستند. اگر به سازه های غول پیکر هزلولی و بتنی نیروگاه ها دقت کرده باشید آنها نیز نوعی برج خنک کننده در مقیاس بزرگ برای خنک کردن آب محسوب میشوند.

امروزه، صرفه جویی در مصرف آب به یکی از موضوعات مهم و اساسی تبدیل شده است و از طرفی صنایع امروزی رابطه مستقیمی با آب دارند اینجاست که استفاده از چنین دستگاهی هم برای تولید کننده به صرفه خواهد بود و هم در مصرف آب صرفه جویی خواهد شد.
در واقع این دستگاه مهم و کاربردی با سرد کردن مایعات و فرستادن آن به خط تولید، نقش بسیار مهمی در صرفه جویی هزینه ها دارد به طوری که هم باعث کاهش مصرف سوخت شده و هم کارایی سیستم را افزایش می دهد.

اجزای کلی دستگاه برج خنک کننده به شرح زیر است:

۱- فن ۲- پکینگ ۳- حوضچه ۴- قطره گیر

سیستم پکینگ در برج خنک کننده باعث افزایش سطح تماس هوا با آب می شود.
حوضچه برای جمع آوری آب سرد تعبیه شده است و آب جمع آوری شده را به سمت سیستم سرد سازی هدایت می کند.
قطره گیر برای جلوگیری از پخش ذرات و خروج آن تعبیه شده است.

برای سفارش این دستگاه و دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در تماس باشید.