آشنایی با اجزای برج خنک کننده

آشنایی با اجزای برج خنک کننده

خلاصه مقاله :

برج خنک کننده یکی از ماشین آلات مهم بسیاری از صنایع همچون خط تولید رب و سس گوجه فرنگی می باشد که نقشی بسیار مهمی را در این صنایع ایفا می کند. این دستگاه در کارخانجات تولید رب گوجه فرنگی یکی از مهمترین دستگاه ها است.

برج خنک کننده یکی از ماشین آلات مهم بسیاری از صنایع همچون خط تولید رب و سس گوجه فرنگی می باشد که نقشی بسیار مهمی را در این صنایع ایفا می کند. سرد کردن آب و بازگردان آن به خط تولید یکی از اصلی ترین وظایف اجزای برج خنک کننده می باشد که با توجه به بحران کم آبی در عصر حاضر استفاده از چنین دستگاه هایی بسیار لازم و ضروری می باشد. در مقاله قبلی با برج خنک کننده و انواع آن آشنا شدیم و در این مقاله سعی خواهیم کرد که به تشریح اجزای تشکیل دهنده ی این دستگاه پر کاربرد اشاره کنیم ولی قبل از آن به صورت مختصر برج خنک کننده را معرفی می کنیم و سپس هر یک از اجزای برج خنک کننده را شرح خواهیم داد.

cooling 5

مختصری درباره برج خنک کننده

استفاده از کولینگ تاور یا برج خنک کن به قرن نوزدهم میلادی بر می گردد که آب به درون یک برج با ارتفاع زیاد پاشیده می شده و بدلیل طی کردن مسافت طولانی و تماس با هوای بیرون، سرد می شده است. اصطلاح برج در واقع به خاطر این موضوع بوده است.

درواقع برج خنک کننده نوعی مبدل حرارتی است که دو سیال مایع که در اینجا آب است و بخار که هوا میباشد با هم در تماس قرار می گیرند. در نتیجه تماس آب گرم با هوای موجود در برج خنک کن، مقداری از آن بخار شده و دمای محیط برج را کاهش داده و در نتیجه آب گرم، سرد شده و توسط حوضچه های تعبیه شده که در پایین دستگاه قرار داده شده، جمع آوری شده و توسط لوله های آن به قسمت های مورد نظر هدایت می شود.

از جمله کاربرد های برج خنک کننده می توان به استفاده در مدارس، ساختمان­های اداری بزرگ و بیمارستان­ها، صنایع غذایی و دارویی اشاره کرد. از طرف دیگر برج های خنک کن بزرگتر برای مصارفی همچون: پالایشگاه­های نفت و گاز، کارخانجات،کارخانجات پتروشیمی و سایر کارخانه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

بدلیل آنکه برج خنک کننده در انواع مختلفی وجود دارد نمی توان در یک مقاله به تمامی اجزای تشکیل دهنده هر یک از آنها اشاره کرد. ما در این مقاله سعی خواهیم کرد که اجزای تشکیل دهنده ی برج خنک کن یا کولینگ تاور صنایع کوچکتر مانند غذایی و دارویی، ساختمان های اداری بزرگ، بیمارستان ها و موارد مشابه را شرح داده تا با قسمت های مختلف این دستگاه کاربردی آشنا شویم.

 

اجزای تشکیل دهنده ی برج خنک کننده

برج خنک کننده از قسمت های زیر تشکیل شده است:

  • قطره گیر
  • پکینگ
  • نازل اسپری کننده
  • فن
  • کنترل کننده سطح آب

۱- قطره گیر

یکی از قسمت های مهم برج خنک کننده قطره گیر می باشد که وظیفه ی آن جلوگیری از پخش قطرات آب به بیرون کولینگ تاور و جمع آوری آن می باشد. یکی دیگر از وظایف قطره گیر برج خنک کن، مهار کردن و ممانعت از ورود قطرات مضر شیمیایی که در حال تبخیر شدن هستند، به محیط زیست می باشد. نحوه ی عملکرد آنها بدین گونه است که با برخورد قطرات به تیغه های قطره گیر باعث شده که شتاب و سرعت خود را از دست بدهند و بدین ترتیب تغییر جهت داده و دوباره به برج خنک کن بر می گردند. برج های خنک کننده ای که کارایی بالاتری دارند میزان از دست دادگی رطوبت و قطرات در آنها ۰٫۰۰۵ درصد می باشد.

قطره گیر های سلولی به دلیل اینکه سطح تماس را به صورت حداکثری افزایش می دهند کارایی آنها نسبت به سایر قطره گیر ها بیشتر می باشد. این افزایش سطح تماس باعث می شود که قطرات کمتری وارد محیط شوند. از جمله مزایای دیگر قطره گیر های سلولی می توان به نصب آسان و همچنین برش راحت برای انطباق کامل جهت نصب اشاره کرد.

۲- پکینگ

یکی دیگر از قسمت های مهم برج خنک کننده، پکینگ یا پرکن ها می باشند. این قسمت بدلیل آنکه سطح تماس آب با هوا را افزایش می دهد نقش موثری در سرد سازی آب را ایفا می کند. این پکینگ ها به دو صورت جریان مخالف و جریان متقاطع طراحی و ساخته می شوند. در جریان متقاطع آب به صورت عمودی وارد می شود و هوا به صورت افقی، به دلیل عمود بودن این دو جریان، جریان متقاطع نام گرفته اند. در جریان مخالف، آب و هوا به صورت مخالف هم در حال جریان می باشند. در جریان مخالف نمی توان از گرانش زمین کمک گرفت و کار پخش کردن آب به عهده نازل های اسپری کننده می باشد.

cooling 2

پکینگ ها با طراحی خاصی که دارا می باشند باعث شده جریان هوای بیشتری با آب در تماس باشد. این افزایش سطح تماس باعث شده که حجم وسیع تری از آب گرم سرد شود. در نتیجه راندمان برج خنک کننده افزایش می یابد. در واقع هدف از ساخت پکینگ ها به صورت چند لایه همین افزایش سطح تماس می باشد.

۳- نازل اسپری کننده

نازل های اسپری کننده یکی دیگر از بخش های مهم برج خنک کن هستند که عملکرد و کارایی آن را تحت تاثیر خود قرار می دهند. این قسمت از دستگاه باید به صورت مداوم چک شود چرا که با گذشت زمان ممکن است مجرای آنها توسط آلودگی هایی که با خود آب همراه است مسدود شده و باعث از بین رفتن آنها بشود. علاوه بر این چون آب خود یک عامل برای پوسیدگی به شمار می رود. در نتیجه در گذر زمان ممکن است که این نازل ها پوسیده شوند و از بین بروند.

cooling 4

خرابی در نازل های اسپری کننده، باعث شده که آب به صورت غیر یکنواخت بر روی پکینگ ها پخش شود که در نتیجه این کار برج خنک کننده به درستی کار نکرده و عملکرد کلی دستگاه را تحت تاثیر خود قرار دهد. اگر آب با هوا بدرستی در تماس نباشد عملیات سرد سازی که کار اصلی برج خنک کننده است، تحت الشعاع این بخش قرار می گیرد و دستگاه به سختی کار خواهد کرد.

۴- فن ها

برج های خنک کننده جریان مخالف، متقاطع و مکش مکانیکی از فن برای هدایت جریان هوا به داخل برج استفاده می کنند. برج های خنک کننده با جریان طبیعی از فن استفاده نمی کنند. در این برج ها جریان هوا به صورت طبیعی در کولینگ تاور در حال جریان می باشد. اغلب فن های برج خنک کننده دارای سر و صدا هستند ولی با این حال فن های با صدای کم و آرام هم طراحی و تولید می شود.

۵- کنترل کننده سطح آب

همان طور که از نام این بخش بر می آید، وظیفه ی این قسمت، حفظ مناسب سطح آب درون برج خنک کننده توسط دریچه ها یا سوئیچ شناور می باشد. این دریچه های شناور با آب در تماس بوده و وظیفه مدیریت آن را بر عهده دارند.

این کنترل کننده های سطح آب برای افزایش طول عمر دستگاه برج خنک کننده، سطح آب را به طور مرتب تنظیم می کنند. بازو های شناور مسئول بررسی و کنترل نوسانات سطح آب داخل برج خنک کننده را بر عهده دارند و کار اصلی آنها حفظ حداکثر کارایی کولینگ تاور می باشد.

این کنترل کننده ها به صورت خودکار سطح آب را بررسی کرده و بر آن نظارت دارند. هنگامی که سطح آب حوضچه آب از حد پیش تعیین شده بیشتر یا کمتر باشد، سوپاپ های دستگاه باز یا بسته می شود تا دستگاه در سطح عملیاتی عادی کار کند.

این کنترل کننده ها مجهز به آلارم و یا سیستم هشدار دهنده می باشند. هنگامی که سطح آب خیلی بالا یا پایین برود سینگال هایی فرستاده می شود که چراغ های هشدار دهنده LED را روشن می کند. که هم کاربر می تواند اقدام اصلاحی را انجام دهد و یا اینکه این کار به صورت خودکار صورت بپذیرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص راه اندازی خطوط تولید صنایع غذایی از طریق شماره های زیر با ما در ارتباط باشید.