استفاده از تکنولوژی روز دنیا در طراحی خط تولید صنایع غذایی

استفاده از تکنولوژی روز دنیا در طراحی خط تولید صنایع غذایی

خلاصه مقاله :

استفاده از تکنولوژی روز دنیا در طراحی خط تولید صنایع غذایی برای اولین بار در ایران توسط گروه پیشگامان ماشین سازی نامجو صورت گرفت.

ما انسان ها همواره به دنبال تکنولوژی هایی بوده ایم تا زندگی‌ را به بهترین شیوه‌ی ممکن تغییر دهیم. فناوری هایی که یکی پس از دیگری زندگی ما را تحت تاثیر قرار میدهند که در محور همه آنها علوم کامپیوتر خودنمایی میکند. کاربرد تکنولوژی در زندگی را می توان به سه دسته کشاورزی، صنعتی و فرا صنعتی تقسیم کرد.

حضور کامپیوتر ها در تمامی عرصه های صنعتی کار انسان ها را دقیق تر و راحت تر کرده و حتی در برخی موارد باعث شده تا خطای انسانی به صفر برسد. امروزه مهندسان به واسطه همین کامپیوتر ها میتوانند قطعات و ماشین آلاتی را به شکل سه بعدی بسازند که هنوز در دنیای واقعی ساخته نشده است. و در همین عرصه آنها را مورد انواع آزمایش های فیزیکی و … قرار دهند. استحکام آنها را بسنجند و بهترین خروجی ممکن آنها را برای طراحی و ساخت دستگاه ها و ماشین آلات استفاده نمایند.

گروه پیشگامان ماشین سازی نامجو نیز با تکیه بر توان مهندسان داخلی کشور توانسته این تکنولوژی را در طراحی و ساخت کارخانجات و ماشین آلات صنایع غذایی در کشور بومی سازی کرده و از آن در جهت پیشبرد هرچه بهتر اهداف خود استفاده نماید. فیلم زیر نمونه ای از همین تکنولوژی در طراحی سه بعدی یک خط تولید به صورت کاملا سه بعدی است که اپراتور میتواند به راحتی در آن گردش نماید و دستگاه های موجود را به صورت کاملا واقعی مشاهده نماید. حتی در برخی موارد محل قرار گیری آنها را نیز ویرایش کند.

متخصصین واحد گرافیک گروه پیشگامان ماشین سازی نامجو با تلاش شبانه روزی توانستند قدم بزرگی برای مدرن سازی ماشین آلات صنایع غذایی بردارند. استفاده از سیستم های بروز شبیه سازی سه بعدی که برای اولین بار در صنعت غذایی کشورمان صورت می گیرد، باعث شده است تا مشکلات بیشماری را حل کرده و از بوجود آمدن مشکلات احتمالی نیز جلوگیری کند.

گروه ماشین سازی نامجو افتخار این را دارد که به عنوان پرچمدار تولید ماشین آلات صنایع غذایی برای اولین بار از این سیستم به منظور راه اندازی خطوط مختلف صنایع غذایی، مانند خط تولید انواع کنسرجات، خط تولید و بسته بندی رب گوجه فرنگی و همچنین خط تولید تن ماهی استفاده کند.
با کمک این تکنولوژی می توان قبل از اینکه کارخانه ای احداث شود، تمام ساختمان ها و حتی ماشین آلاتی که قرار است درون این کارخانه قرار بگیرند را در فضای مجازی ایجاد کرد. با استفاده از این سیستم دیگر امکان ندارد که خلل و ایرادی در کار کارخانه دار و یا سرمایه گذار ایجاد شود؛ چرا که تمامی ساختمان ها، درب ها، محل اسکان ماشین آلات و دستگاه ها و حتی کوچکترین اجزاء را می توان از این روش جانمایی کرد و در جایگاه صحیح آن قرار داد.

در اینجا به اختصار به مزایای این سیستم اشاره می کنیم:

– با استفاده از عینک واقعیت مجازی می توان شرایطی را فراهم کرد که گویی فرد در حال راه رفتن در کارخانه است و حس حضور در محیط برای فرد کاملا تداعی شود. مثلا با برگرداندن سر خود می تواند تمام جزئیات ریز و درشت را به وضوح ببیند و در صورت نیاز تغییرات را اعمال کند.
– از این طریق فرد از نحوه چیدمان دستگاه ها اطمینان حاصل می کند و این نرم افزار به کارفرما کمک می کند تا هر دستگاه را در بهترین مکان ممکن جایگذاری کند که این عمل سبب جلوگیری از هدررفت هزینه های بسیاری می شود.
– موضوع بعدی بر ترتیب بندی دستگاه ها و ماشین آلات دلالت می کند. از این طریق می توان تشخیص داد که فلان دستگاه که طول یا عرض زیادی دارد، باید در اتاق و سالن مخصوص به خود قرار گیرد. با استفاده از این روش همچنین می توان ترتیب بندی دستگاه ها را نیز مشخص کرد و برای هرکدام فضای خاصی در نظر گرفت.
– از دیگر مزایای این سیستم می توان به سرعت بالای آماده شدن آن اشاره کرد. سرعت تهیه و آماده سازی یک پروژه در این فضا به مراتب نسبت به انیمیشن بسیار بیشتر است. این در حالی است که کیفیت تصویر نیز در این پروسه بسیار بهتر خواهد بود.
– به کمک این برنامه می توان فرآیند تبخیر، میعان و… ، یا حتی موج هایی که در سطح یک حوضچه آب شکل می گیرد بعلاوه صدای مخصوص هرکدام، عمل باز و بسته شدن جک ها و درب ها و بسیاری از اتفاقات دیگر که در محیط کارخانه ها ملموس هستند را با بهترین کیفیت ممکن به تصویر کشید.
در کنار مزایای این نرم افزار باید به یک سری از موانع موجود در آن اشاره کرد.
– از آنجایی که این نرم افزار پیچیدگی های مخصوص به خودش را دارد و برنامه ای تقریبا نوظهوری است، لذا برای استفاده از آن نیاز به نیروی کار متخصص و حرفه ای می باشد که در حال حاضر تعداد این نیروی متخصص بسیار کم است.
– استفاده از این نرم افزار نیازمند سیستم کامپیوتر پیشرفته ای می باشد که هزینه سخت افزار آن در ایران زیاد است. برای مثال حداقل به رم ۱۶ گیگ و پردازنده اینتل CoreI7 و کارت گرافیک ۲ تا ۴ گیگ نیاز است که در حال حاضر برای تهیه همین چند قطعه باید حدودا ۳۰ میلیون هزینه کرد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص راه اندازی خطوط تولید صنایع غذایی از طریق شماره های زیر با ما در ارتباط باشید.