فرآیند تولید کنسرو تن ماهی طبیعت سبز میهن

فرآیند تولید کنسرو تن ماهی طبیعت سبز میهن

خلاصه مقاله :

این مقاله در خصوص فرآیند خط تولید کنسرو تن ماهی طبیعت سبز میهن است که توسط گروه ماشین سازی نامجو در سال ۱۳۹۹ به بهره داری رسیده است. ماشین آلات این خط تولید توسط مهندسان و متخصصان توانمند داخلی طراحی و در بالاترین کیفیت ممکن ساخته شده است. در ادامه این مقاله باهم با این فرآیند آشنا میشویم.

این مقاله در خصوص فرآیند خط تولید کنسرو تن ماهی طبیعت سبز میهن است که توسط گروه ماشین سازی نامجو در سال ۱۳۹۹ به بهره داری رسیده است. ماشین آلات این خط تولید توسط مهندسان و متخصصان توانمند داخلی طراحی و در بالاترین کیفیت ممکن ساخته شده است. در ادامه این مقاله باهم با این فرآیند آشنا میشویم.

همانطور که می دانید تن ماهی معمولا از گوشت دو نوع ماهی هوور یا گیدر تولید می شود. پس از عملیات صید ماهی، آن را درون یخچال های مخصوص با دمای ۱۸- نگه داری می کنند تا هنگامی که وارد پروسه تولید کنسرو شود. در ابتدا و پس از خارج سازی از یخچال، ماهی را درون وان های استیل قرار می دهند تا عمل دیفراست(Defrost) یا همان یخ زدگی انجام شود.

در مرحله بعد، سر و دم به وسیله اره استخوان بر برش داده می شود و تکه های ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتری ماهی به مرحله بعدی ارسال می شود.

در قسمت بعد اپراتور امعاء و احشام را خارج کرده و سپس ماهی را بر روی نوار نقاله می گذارد. این نوار که از ابتدا شروع شده است، ماهی را از میان حوضچه کوچکی از آب عبور می دهد تا ضایعات چسبیده به ماهی از آن جدا شود؛ در ادامه به کمک سیستم دوشاژ ماهی را می شویند تا آن را برای ورود به اتوکلاو پخت آماده کنند.

درون هر اتوکلاو پخت، ۴ عدد سبد به ابعاد حدوداً ۱متر در ۱ متر قرار می گیرد. با قرار گرفتن درون این سبد های مخصوص، فیله های ماهی به مدت ۵۰ دقیقه، در دمای بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ درجه سانتیگراد و تحت فشار ۱٫۲ (یک و دو دهم) بار بخار پز می شوند.

آشنایی با کاربرد اتوکلاو در صنایع غذایی

در ادامه، گوشت ها از میان شبکه مه پاش عبور می کند. این شبکه یکی از بارز ترین نشانه های خط تولید کنسرو ماهی است که توسط متخصصین و مهندسین گروه پیشگامان ماشین سازی نامجو طراحی و برنامه ریزی شده است. شبکه مه پاش علاوه بر این که ماهی را خنک می کند تا اپراتور بتواند آن را راحت تر پاک کند، باعث جبران درصدی از افت وزن می شود که فیله بر اثر فرآیند های نظیر تبخیر و پخت از دست داده است.

در مرحله بعد سینی های حاوی فیله ماهی به دست اپراتور می رسند. در جلوی اپراتور نوار سه طبقه قرار دارد. وی استخوان، پوست و قسمت های اضافی و غیرقابل استفاده را جدا می کند و بر روی نوار پایین و سوم قرار می دهد تا مستقیما به قسمت بعدی بروند. به این نوار، نوار انتقال ضایعات می گویند. قسمت هایی از گوشت که رنگ تیره تر دارند، یا بطور کلی برای کنسرو مناسب نیستند، بر روی نوار میانی قرار می گیرند. در نهایت گوشت تمیز و پاک شده که مناسب کنسرو است بر روی اولین و بالاترین نوار قرار می گیرد تا به دستگاه فیلر یا پرکن برسد.

ساخت خط تولید کنسرو ماهی

نکته: در قسمتی ازخط تولید اپراتور ضایعات را مجددا بررسی می کند تا اگر گوشت مناسب و قابل استفاده ای مشاهده کرد آن را جدا کرده و مجددا به خط برگرداند.

نکته: هر یک از سینی های حاوی فیله، دارای پلاک می باشد. این سینی در طول خط چندین بار وزن می شود. این عمل راندمان خط، کیفیت گوشت و نحوه کار افراد در خط را نشان می دهد.

در مرحله بعدی اپراتور سینی حاوی گوشت ماهی را از روی نوار برداشته و داخل دستگاه پرکن خالی می کند. بر اساس تنظیمات پیش فرض، دستگاه پرکن مقدار مشخصی از گوشت را داخل قوطی کنسرو می ریزد. سپس دستگاه قوطی را به سمت نوار ترافیک راهنمایی می کند.

قوطی کنسرو در بخش بعدی وارد دستگاه توزین می شود. وظیفه این دستگاه اندازه گیری وزن هر قوطی می باشد که در صورت عدم مطابقت با وزن تعریف شده، آن را با استفاده از جک بادی تعبیه شده از خط خارج می کند. در این شرایط اپراتور وزن قوطی را یکسان کرده و سپس آن قوطی را به خط تولید برمی گرداند.

بعد از این که وزن قوطی ها مشخص شد، دستگاه نمک ریز یا شوید ریز دیگر مواد لازم را به قوطی اضافه می کنند. البته ممکن است در بعضی از خط های تولید، بسته به درخواست سفارش دهنده، به جای استفاده از دستگاه نمک ریز، از آب نمک زنی استفاده شود. و یا بطور مثال از روغن زیتون به جای روغن معمولی و همینطور از فلفل به جای نمک استفاده شود. وظیفه اصلی هر دستگاه را می توان از نام آن حدس زد. هر یک از دستگاه های ذکر شده دارای یک مخزن مجزا می باشند که محل انباشت مواد افزودنی می باشد.

بعد از قسمت افزودنی ها، باید درب کنسرو بسته شود تا به مرحله ی بعدی منتقل شود. در گذشته بعد از باز کردن درب قوطی مشاهده می شد که مواد غذایی بر اثر تماس با هوا، دچار خرابی و فساد شده اند. اما امروزه با اختراع دستگاه اگزاست این مشکل حل شده است. بعد از این که قوطی ها وارد اگزاست می شوند، این دستگاه حد فاصل بین بالاترین سطح روغن و درب قوطی را با اسپری کردن بخار آب پر می کند. با این روش بخار آب جای هوا را می گیرد و از انجام واکنش های شیمیایی بین هوا و ماده غذایی جلوگیری می کند. بعد از مدتی بخار آب نیز وارد ماده غذایی شده و همین تغییر فاز باعث ایجاد خلاء در قوطی می شود.

ماشین آلات خط تولید کنسرو تن ماهی

در ادامه دستگاه درب بندی بلافاصله درب قوطی را می بندد. همانطور که اشاره شد تغییر حالت بخار از گاز به مایع باعث ایجاد یک نیروی مکنده درون قوطی می شود و همین عامل سبب محکم بسته شدن قوطی نیز می شود.

در طی گذشت این مراحل ممکن است روغن، نمک، یا تکه های گوشت به قوطی چسبیده شده باشد. به همین منظور در آخر قوطی کنسرو وارد دستگاه قوطی شور می شود تا در آن با استفاده از فشار آب گرم و مواد شوینده سطح بیرونی کنسرو شستشو شود.

دستگاه اسپیرال از دیگر ماشین آلات طراحی شده توسط گروه پیشگامان ماشین سازی نامجو می باشد. وظیفه اصلی این دستگاه جبران اختلاف ارتفاع میان سطوح مختلف است. به طور مثال این دستگاه مابین قوطی شور و لودر قرار می گیرد تا اختلاف سطح بین این دو دستگاه را جبران کند.

دستگاه لودر نیز قوطی ها را داخل سبد های مخصوص می چیند و آن ها را برای پخت نهایی آماده می کند.

در آخرین مرحله از این بخش قوطی ها وارد اتوکلاو پخت می شوند تا مجددا پخته شوند. تنها با این تفاوت که در قسمت قبل فقط گوشت ماهی وارد اتوکلاو می شد؛ اما در این قسمت این قوطی کنسرو است که وارد دستگاه اتوکلاو می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص راه اندازی خطوط تولید صنایع غذایی از طریق شماره های زیر با ما در ارتباط باشید.