کراشر یا خردکن چیست؟

کراشر یا خردکن چیست؟

خلاصه مقاله :

کراشر یا خرد کن دستگاهی است که از آن برای خرد یا تکه تکه کردن، استفاده می کنند. از دستگاه کراشر در خط تولید رب گوجه فرنگی برای خرد کردن گوجه ها و آماده کردن آنها برای پخته شدن استفاده می کنند. در این مقالخه به بررسی عملکرد این دستگاه می پردازیم.

دستگاه کراشر چیست و چه کاربردی دارد؟

کراشر یا خرد کن دستگاهی است که از آن برای خرد یا تکه تکه کردن، استفاده می کنند. از دستگاه کراشر در خط تولید رب گوجه فرنگی برای خرد کردن گوجه ها و آماده کردن آنها برای پخته شدن استفاده می کنند. در مقاله زیر سعی خواهیم کرد مقدمه ای از این دستگاه را بیان کرده و سپس در قسمت های بعد با انواع دستگاه کراشر یا خرد کن آشنا شویم. در پایان هم اشاره ای به کاربرد کراشر در خط تولید رب خواهیم داشت.

مقدمه

کراشر یک دستگاه چند بعدی است که برای کاهش سایز مواد بزرگتر به کوچکتر طراحی و ساخته شده است. برای کاهش سایز یا تغییر شکل مواد زائد نیز ممکن است که از این دستگاه استفاده کنند. به عنوان مثال با خرد کردن زباله ها به قطعات کوچکتر می توان راحت تر آنها را بازیافت نمود. همچنین از این دستگاه برای کاهش اندازه مواد خام یک مخلوط جامد (مانند سنگ معدن) نیز استفاده می کنند که قطعات خرد شده ممکن است دارای سایز های متفاوت باشد.

خرد کردن فرآیندی است که در آن انتقال نیرو به وسیله مزیت های مکانیکی از طریق یک ماده ساخته شده از مولکول هایی که با هم پیوند قوی برقرار کرده اند و در برابر تغییر شکل و خرد شدن مقاوم هستند، صورت می پذیرد. با اعمال نیروی کافی، پیوند بین این مولکول ها شکسته شده و ماده مورد نظر خرد می شود.

 

انواع کراشر یا خردکن

 

دستگاه کراشر یا خردکن عمدتا برای استخراج آب میوه ها و سبزیجات مورد استفاده قرار می گیرد. با عملکرد چرخشی دستگاه کراشر، میوه ها به سرعت خرد شده و آماده استفاده برای مراحل بعد می شوند.

خردکن ها دارای انواع مختلفی می باشند که هر کدام دارای کاربرد های متفاوتی می باشند که در زیر به چند مورد از کاربرد های آن اشاره خواهیم کرد.

اگر به خواهیم به طور خیلی ساده نمونه ساده از یک خردکن را معرفی می کنیم می توان به مخلوط کن های خانگی یا دستگاه های آسیاب کن خانگی اشاره نمود که در جهت آبمیوه یا خرد کردن میوه ها و سبزیجات مورد استفاده قرار می گیرند.

این دستگاه کاربرد های دیگری هم نیز دارد که می توان به خرد کردن دانه های قهوه اشاره نمود. در این روش دانه های قهوه را که به صورت تازه هستند وارد دستگاه کراشر یا خردکن شده و محصولات با کیفیت تولید می شود.

علاوه بر موارد ذکر شده می توان به ساخت محصولات فرآوری شده اشاره کرد که در این روش سیب زمینی یا موراد مشابه را خرد کرده و از پوره ساخته شده برای غذای کودک استفاده می کنند. همچنین دستگاه هایی که میوه ها یا سبزیجات را به منظور تهیه سالاد به قطعات کوچکتر تبدیل می کنند نیز می توان در این رده قرار داد.

خردکن های صنعتی نیز به طور گسترده در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرند. در صنایع غذایی به عنوان مثال برای تولید آب میوه پس از شستشو و سورت میوه ها، آنها را به دستگاه کراشر منتقل می کنند و این دستگاه با سرعت بالا میوه ها را خرد کرده و پالپ آبمیوه در این مرحله شکل می گیرد که جهت تهیه آبمیوه باید فرآیند های بعدی را طی نماید. این دستگاه با توجه به ظرفیت تولید در ابعاد و اندازه های مختلف طراحی  وساخته می شود.

برخی از ویژگی های دستگاه کراشر

۱- دستگاه کراشر از فولاد ضد زنگ ساخته شده است.

۲- از دستگاه کراشر می توان به طور گسترده برای خورد کردن انواع میوه و سبزیجاتی مانند: هویج، گوجه فرنگی، آناناس، گلابی، سیب، پرتقال و غیره استفاده نمود. دستگاه کراشر در بسیاری از صنایع غذایی و آشامیدنی کاربرد دارد.

۳- دستگاه خردکن با استفاده از تکنولوژی روز دنیا و با کیفیتی در سطح جهانی طراحی و ساخته شده است که قابل رقابت با برند های مطرح دیگر می باشد.

۴- تمیز کردن و نگهداری از آن بسیاری آسان می باشد.

۵- قیمت آن نسبت به کارایی آن بسیار پایین می باشد.

 

کاربرد کراشر در خط تولید رب گوجه فرنگی:

همان طور که اشاره کردیم دستگاه خردکن در صنایع غذایی به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از این شاخه ها، خط تولید رب گوجه فرنگی می باشد. خط تولید رب از مراحل مختلفی تشکیل شده است که با دریافت گوجه خام شروع شده و طی مراحل مختلف شستشو، سورتینگ و در انتها به تغلیظ و بسته بندی ختم می شود. به منظور آماده سازی گوجه ها برای پخت و تغلیظ سازی از دستگاهی به نام کراشر یا خردکن استفاده می کنند. جایگاه دستگاه کراشر در فرآیند تولید رب گوجه فرنگی، قبل از دستگاه پری هیتر و بعد از مونو پمپ می باشد. در این مرحله از خط تولید رب، گوجه ها توسط دستگاه مونو پمپ وارد کراشر می شوند که به تکه های خیلی ریز تبدیل می شوند.

 

عملکرد این دستگاه به گونه است که گوجه های ورودی را تبدیل به قطعاتی با اندازه های تقریبا یکسان می کند  و باعث می شود که عملیات انجام شده در دستگاه پری هیتر را با سهولت بیشتری امکان پذیر باشد. از جمله ویژگی های دیگر این دستگاه این است که گوجه ها در حین خرد حرارت نیز می بینند که این کار باعث شده عملیات صورت گرفته در دستگاه پری هیتر که طی دو مرحله کلد بریک و هات بریک اتفاق می افتد، با سهولت بیشتری صورت بپذیرد. همچنین تمامی مواد زائدی که وارد این دستگاه می شوند کاملا خرد شده و از ورود آنها به مراحل بعدی جلوگیری به عمل خواهد آمد.

در فرآیند تولید رب، پس از خرد کردن گوجه ها توسط دستگاه کراشر یا خرد کن گوجه فرنگی، پالپ آب گوجه حاصله وارد دستگاه پری هیتر می شود تا با حرارت اعمال شده از سوی دستگاه ، نرم شده و عملیات تصفیه بر روی آن با سهولت بیشتری صورت بپذیرد. حرارت اعمال شده از سوی این دستگاه توسط دو فرآیند هات بریک و کلد بریک اتفاق می افتد.

در صورت علاقه شما عزیزان اطلاعات تکمیلی را در مقاله پری هیتر مطالعه بفرمائید تا با ایمن دستگاه و خط تولید رب گوجه فرنگی بیشتر آشنا شوید.

با استفاده از مكمل تيغه های برش انحصاری، شما می توانيد سختی ذرات را به شكل قابل توجهی كاهش دهيد و بدين وسيله راندمان بسيار بالايی از محصولات سخت داشته باشيد.

اين ماشين برای طيف وسيعی از محصولات به كار برده می شود كه عبارتند از :

گوجه فرنگی

سيب و گلابی

هلو، زرد آلو، توت فرنگی

خرما، موز و ميوه های گرمسيری

دستگاه کراشر گروه ماشین سازی نامجو

این دستگاه در خصوص قطعه قطعه کردن انواع میوه در ظرفیت های بالا برای فرآوری و تولید رب گوجه فرنگی، پوره سیب، لواشک و … به کار گرفته می شود. دستگاه خردکن یا کراشر برای تولید رب گوجه فرنگی، پوره سیب، لواشک و غیره قابل استفاده خواهد بود. ظرفیت این دستگاه بسته به نوع تولید بین ۲۵ الی ۵۰ تن در ساعت می باشد.

به دلیل تماس زیاد تیغه ها جهت رنده با محصول از ورق های ضد سایش از نوع استنلس استیل تیپ ۴۲۵ اروپایی انتخاب گردیده است. این سیستم جهت جلوگیری از آلودگی و ترکیب اکسیژن با محصول برای محافظت از تغییر رنگ طراحی گردیده است. کلیه اجزا بدنه آن که به نوعی با محصول در تماس می باشند از جنس استنلس استیل ۳۰۴ اروپایی بکار گرفته شده و نیروی محرک ان با الکترو موتور ۱۱kw با پوسته یاتاقان بندی از ورق ۵ میلیمتر استنلس استیل ۳۰۴ اروپایی ساخته شده است.پروانه اصلی کراشر چهار پره و از نوع استنلس استیل ضد سایش می باشد.

 

مدل انفجاری کراشر ماشین سازی نامجو:

قطعات اصلی کراشر:

۱-شیر تخلیه
۲-رینگ اصلی سر جلو
۳-پره
۴-توری
۵-کوزه اصلی
۶-فلنچ لرزه گیر
۷-لرزه گیر
۸-رینگ اصلی سر عقب
۹-بدنه چدنی اصلی
۱۰-شفت اصلی
۱۱-محافظ کوپلینگ
۱۲-الکتروموتور

 

عملکرد کراشر:

 

مشخصات شماره گذاری شده کراشر ماشین سازی نامجو در نقشه را در جدول جستجو کنید و با قطعات آشنا شوید:

شمارهنام قطعهکد قطعهتعداد شمارهنام قطعهکد قطعهتعداد 
۱رینگ اصلی سر جلوCR-01۱۱۵درپوش محفظه آب فیبر و فنرCR-15۱
۲اورینگ ۶ قطر متوسط ۳۷۱CR-02۲۱۶قاب بلبرینگ سر جلوCR-16۱
۳اورینگ ۶ قطر متوسط ۳۳۷CR-03۲۱۷کاسه نمد شفتCR-17۲
۴توریCR-04۱۱۸واشر کاغذی هوزینگ سر جلوCR-18۱
۵پرهCR-05۱۱۹خار فنری محورCR-19۲
۶کوزه اصلیCR-06۱۲۰واسط بین خار و بلبرینگ سر جلوCR-20۱
۷فیبر و فنرCR-07۲۲۱بلبرینگ سر جلوCR-21۱
۸رینگ اصلی سر عقبCR-08۱۲۲هوزینگ سر جلوCR-22۱
۹او رینگ ۵ قطر متوسط ۹۴CR-09۱۲۳خار بین شفت اصلی و پرهCR-23۱
۱۰صفحه نگهدارنده زغال فیبر و فنرCR-10۱۲۴شفت اصلیCR-24۱
۱۱او رینگ ۴ قطر متوسط ۸۹CR-11۲۲۵خار بین شفت اصلی و کوپلینگCR-25۱
۱۲بوش محفضه آب فیبر و فنرCR-12۱۲۶بدنه چدنی اصلیCR-26۱
۱۳کاسه نمد فیبر و فنرCR-13۱۲۷هوزینگ سر عقبCR-27۱
۱۴میله رزوه دارCR-14۳۲۸بلبرینگ سر عقبCR-28۱
شماره نام قطعهکد قطعهتعداد شمارهنام قطعه
۲۹واسط بین خار و بلبرینگ سرعقبCR-29۱۴۳شاسی آهنی
۳۰توری محافظ کوپلینگCR-30۱۴۴مهره
۳۱محافظ کوپلینگCR-31۱۴۵واشر فنری
۳۲درپوش هوزینگ سر عقبCR-32۱۴۶واشر تخت
۳۳خار زیر هوزینگCR-33۱Sc1
۳۴اورینگ ۳قطر متوسط ۳۵۶CR-34۱
۳۵قاب بلبرینگ سر عقبCR-35۱Sc3
۳۶کوپلینگCR-36۱Sc4
۳۷خار الکتروموتورCR-37۱Sc5
۳۸الکتروموتورCR-38۱Sc6
۳۹صفحه زیر الکتروموتورCR-39۴Sc7
۴۰لاستیک زیر الکتروموتورCR-40۲Sc8
۴۱پایه چدنی زیر شاسیCR-41۲
۴۲صفحه زیر بدنه چدنی اصلیCR-42۱

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص راه اندازی خطوط تولید صنایع غذایی از طریق شماره های زیر با ما در ارتباط باشید.