دستگاه اتوکلاو کانتینیوس تحت فشار

دستگاه اتوکلاو کانتینیوس تحت فشار

خلاصه مقاله :

در این مقاله سعی کرده ایم تا شما را با جدید ترین نوع اتوکلاو که به صورت کانتینیوس کار می کند، آشنا کنیم. برای استریل حجم زیادی از مواد غذایی در ظروف استوانه ای یا همان کنسرو های مواد غذایی هیچ راه ساده و آسانی وجود ندارد. به همین منظور دستگاه هایی طراحی و ساخته شدند که با توجه به فرآیند گرمایی محصول یا شکل قوطی، جهت اطمینان از یکنواختی و کیفیت محصول بر اساس نیاز مشتری طراحی و ساخته شدند.

در این مقاله سعی کرده ایم تا شما را با جدید ترین نوع اتوکلاو که به صورت کانتینیوس کار می کند، آشنا کنیم. برای استریل حجم زیادی از مواد غذایی در ظروف استوانه ای یا همان کنسرو های مواد غذایی هیچ راه ساده و آسانی وجود ندارد. به همین منظور دستگاه هایی طراحی و ساخته شدند که با توجه به فرآیند گرمایی محصول یا شکل قوطی، جهت اطمینان از یکنواختی و کیفیت محصول بر اساس نیاز مشتری طراحی و ساخته شدند.

“تمرین زیاد باعث پیشرفت و تکامل می شود”

تخمین زده شده است که هر ساله ۱۰۰ میلیارد قوطی مواد غذایی به منظور حفظ میان وعده ها، سبزیجات، سوپ، سس، شیر، نوشیدنی های غیر گازدار و غیره در جهان به صورت کنسرو تولید می شده است. سال به سال، شرکت ها، تکنولوژی دستگاه های اتوکلاو را به منظور سفارش بیشتر، با کیفیت ثابت و قیمت هرچه کمتر، پیشرفته تر کردند. تکنولوژی اتوکلاو های امروزی، به پردازنده ها اجازه می دهند تا سیستم های سنتی و مدرن، سبک وزن و قوطی های آسان باز شو را کنترل و اداره کنند.
هیچ راه آسان و بهتری به غیر از استریل کردن حجم زیادی از مواد غذایی در کنسرو های مواد غذایی وجود ندارد. امروزه، به منظور عملکرد بهتر و نیاز به تعمیر و نگه داری کمتر، شافت طولی به طور مستقیم جایگزین موتور های درایو و کانتر شافت شده و بر روی دنده گاوی قرار می گیرد.

یک اصل عملیاتی ساده و بسیار کارآمد:

قوطی های درب بسته، بطور مستقیم از ماشین درب بندی در کمترین زمان وارد دستگاه استرلیزه می شوند. دستگاه پرکن قوطی ها را وارد حلقه گردان اولین مجرا می کند و سپس قرقره متصل به دستگاه اسپیرال قوطی ها را از طریق مجرا عبور می دهد. قوطی ها هیچگاه ثابت نمی ایستند. حرکت و چرخش مداوم ظرف باعث می شود تا تمام قسمت های قوطی گرما دیده و مواد درون آن پخته بطور کاملا یکسان شود. هر یک از قوطی ها یک روند مخصوص را طی می کنند و تحت تاثیر یک فرآیند گرمایی قرار می گیرند. در انتهای فرآیند پخت، قوطی ها وارد مجرای خنک کننده ای می شوند که با آب پر شده است؛ در آن قسمت به وسیله فرآیندی مشابه قوطی ها خنک می شوند.

افزایش حرارت و کاهش زمان پخت:

این نوع اتوکلاو با تحریک قوطی، در زمان کوتاهی فرآیند پخت سریع در دمای بالا را انجام می دهد و سپس قوطی را بطور مداوم و اتوماتیک خنک می کند. برای هر چرخش ریل، قوطی یک چرخه حرکتی ۳ فازی را طی می کند. این تحریک محوری متناوب شامل گرمایش همرفت می باشد که نتیجه آن پخت و خنک شدن سریع تر محصول است.

کاهش هزینه ها:

اتوکلاو های کانتینیوس تحت فشار، مزایای مهمی را برای کاهش قابل ملاحظه هزینه نیروی کار ارائه می دهند. قوطی ها مستقیما از درب بندی به سمت اتوکلاو منتقل می شوند و از آن جا به طور اتوماتیک از میان قسمت های پخت کن و خنک کن عبور می کنند. کلیه عملکرد های مهم دستگاه بر روی یک عدد سیستم کنترل مرکزی نمایش داده می شود. عملکرد این دستگاه کاملا به طور خودکار انجام می شود و فقط توسط یک اپراتور قابل کنترل می باشد.
یک سیستم کنترل جدید که دارای منو می باشد، راه اندازی خودکار و تغییر دستورالعمل فرآیند اختیاری را ارائه می دهد. این سیستم باعث کاهش نیاز به نیروی کار شده و خطرات ناشی از اشتباهات انسانی را کم می کند.

مصرف کمتر انرژی و آب (کمترین آلودگی گازهای کربنی):

دستگاه استریل کانتینیوس روتاری در حالت پایدار کار می کند و با اینکه بالاترین راندمان را ارائه می دهد، در مصرف بخار، آب، هوا و برق بهینه ترین است. نفوذ سریع حرارت که ناشی از حرکت مداوم محصول و دمای بالای فرآیند می باشد، زمان مورد نیاز برای انجام فرآیند را به شدت کاهش می دهد.
به منظور کاهش مصرف انرژی، یک سیستم نظارت بر تهویه، کار تشخیص عملکرد دریچه های روی پوسته های خنک کننده را برای اپراتور آسان می کند.
عایق بندی توسط لایه ای از سرامیک باعث افزایش ایمنی اپراتور، کاهش هدر رفت انرژی و محافظت در برابر خوردگی می شود.
یک سیستم بهینه سازی انرژی، گرمای حاصل از کولر را در یک پری هیتر خنک می کند که این عمل مصرف کلی بخار را بطور چشم گیری کاهش می دهد و از هدر رفت آب خنک جلوگیری می کند. ویژگی راه اندازی خودکار و تغییر دستورالعمل اختیاری از خطای اپراتور جلوگیری می کند. سیستم کنترل انتخابی، دستگاه را در مواقع قطع طولانی عرضه قوطی و کاهش مصرف انرژی و آب، به طور خودکار در حالت “Eco Mode” قرار می دهد.
این نوآوری ها به سازندگان کنسرو این امتیاز را می دهد تا نیاز های مصرف کننده جدید، روندهای بسته بندی و فرصت های بازار را با موثرترین و با صرفه ترین روش ممکن رفع کنند.

کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری دستگاه

قابلیت اطمینان بالا و در دسترس بودن دستگاه، باعث کاهش هزینه های نگه داری آن از سال ۱۹۲۱ شده است. برای استفاده از مواد درجه یک، طرح های با کیفیت، استفاده هوشمندانه از فناوری های جدید باید راه زیادی را طی کرد تا به اطمینان بالا نسبت به کارایی دستگاه، در دسترس بودن و نگهداری کم و آسان دست یافت.
یک سیستم روغن کاری خودکار باعث می شود تا دستگاه کامل روغن کاری شود. طیف گسترده ای از روان کننده های درجه یک مواد غذایی را به طور خاص برای این نوع اتوکلاو، طراحی شده است. در صنعت تولید که هر روز به تولیدکنندگان آن اضافه می شود، شیرهای انتقال روتاری کم مصرف، ریل های تازه طراحی شده، و سیستم نظارت بر انحراف پوسته، اطمینان از ماندگاری بیشتر دستگاه و هزینه های تعمیر و نگهداری کمتری می دهد.

کیفیت و ایمنی بالای محصول

هر قوطی به یک روش پخته و سرد می شود و دقیقاً همان فرآیند حرارتی را برای کیفیت محصول دریافت می کند. کاهش زمان پردازش به حفظ عطر و طعم طبیعی، مواد مغذی و ظاهر محصول کمک می کند.

سرعت پردازش بالا

سرعت بیشتر خط نیازمند پوسته های بیشتر با ظرفیت بیشتر می باشد. برای اینکه بتوانیم مقرون به صرفه ترین راه حل را برای هر کاربرد و برنامه ارائه دهیم، پوسته هایی با طول و قطر بیشتر به نمونه کارها اضافه کرده ایم.

جابجایی آرام ظروف

جابجایی مکانیکی آرام و با دقت می تواند خسارات احتمالی را به حداقل برساند. این عامل سیستم را نه تنها برای پردازش مدل سنتی بلکه همچنین برای مدل سبک وزن و مدرن، قوطی های درب بسته و یا مدل آسان بازشو مناسب می سازد.

انعطاف پذیری لی اوت خط

زمانی که چندین لوله (مجرا) پخت و خنک کننده نیاز به پردازش بیشتر و یا الزامات ویژه ای برای پری هیتر باشند، لوله ها هم می توانند به طور مستقیم و هم به صورت جداگانه مستقر شوند. تنظیم بسیاری از پوسته ها (از ۲ تا ۷ پوسته) امکان پذیر است. طراحی ماژول و انعطاف پذیر بودن آن ها به ما این اجازه را می دهد تا در آینده با اضافه کردن یک مجرا، سیستم موجود را پیشرفته تر کنیم.
نیاز به فضای محدود و نصب آسان
این سیستم با توجه به روند تولید حداکثر ۱۵۰۰ کانتینر در دقیقه (۹۰،۰۰۰ cph) فضای صنعتی محدودی را اشغال می کند.
جدا از اینکه این دستگاه فضای کمی را اشغال می کند، نصب آن در بیشتر موارد نیازی به اصلاح اساسی ساختمان ندارد.

سایر ویژگی های ممکن:

• مخازن تحت فشار در قطر های ۱۴۸۱و ۲۸۴۵ میلی متر
• ظرفیت بالا ۱۵٫۸ متر به همراه لوله های بلند
• حداکثر سرعت ۱۵۰۰ کانتینر در دقیقه (۹۰،۰۰۰ cph)
• جابجایی کانتینرها با درب های آسان باز شو
• استفاده از قوطی های قابل حمل
• جا به جایی قوطی های سبک وزن
• جا به جایی قوطی های لیتوگرافی
• ترکیب اندازه چند قوطی
• خط چندگانه تولید قوطی
• ساختاری که دما را تا بالای °C144 (°F 300) می رساند
• سیستم های فشار بیش از حد برای ظروف ظریف
• سیستم های روغن کاری خودکار

انعطاف پذیری محصول و کانتینر

خطوط کانتینیوس روتاری استریل شده تحت فشار (اتوکلاو) به شما این اجازه را می دهد که ترکیبی از اندازه قوطی ها را در یک واحد پردازش کنید.
سیستم اسپیرال چندگانه (دوتایی_ سه تایی_ چهارتایی)
اسپیرال های چندگانه امکان پردازش با سرعت بالا را می دهند. دو، سه یا چهار قوطی به طور موازی کل فرایند را طی می کنند.
به علاوه، محصولات ظریف را می توان با سطح خروجی بالایی اجرا کرد: با کاهش سرعت چرخش پوسته، محصول کمتر تحریک می شود و در نتیجه کیفیت محصول ثابت می ماند. اسپیرال های چندگانه این امکان را دارند تا چندین محصول مانند قوطی بطور همزمان در یک واحد پردازش شوند.

سیستم دوبل انتقال قوطی

دو قوطی کوتاه یا یک قوطی بلندتر (که قطر قوطی ها یکسان است) با طول تقریبی نسبتا ۲:۱ را می توان با هم در همان نوار اسپیرال پردازش کرد.

سیستم های خوراک و تخلیه

سیستم خوراک و تخلیه دو درجه ای و سیستم تغذیه چندگانه امکان پردازش قوطی های مختلف با زمان پخت متفاوت را بدون نیاز به تعویض و یا سرعت بخشیدن به دستگاه، یا کاهش زمان خنک کردن، فراهم می کنند.

سیستم های کنترل فرآیند مدرن

این اتوکلاو گزینه های مختلفی مبتنی بر PLC را برای کنترل خطوط روتاری فراهم می کند. این گزینه ها شامل یک رابط به شکل صفحه لمسی می باشد. این صفحه نمایش ها دارای منو بوده و شامل یک مرور کلی در روند، کنترل های اپراتور برای تنظیم محلی PID، یک سیستم مدیریت دستور العمل های سفارشی و همچنین صفحه های تشخیصی برای عیب یابی می باشد. این رابط کاربری همچنین شامل نمایشگر هایی برای زنگ های هشدار فعلی و قبلی نیز می باشد. سایر ویژگی های سفارشی را می توان به صورت تقاضا ، مانند نمودار روند و عیب یابی دقیق ارائه کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص راه اندازی خطوط تولید صنایع غذایی از طریق شماره های زیر با ما در ارتباط باشید.