آشنایی با فیلتر فیزیکی تصفیه آب

آشنایی با فیلتر فیزیکی تصفیه آب

خلاصه مقاله :

در این مقاله سعی خواهیم کرد که در ابتدا با فرآیند تصفیه آب آشنا شده و سپس به روش ها و کاربردهای تصفیه آب از جمله آشنایی با فیلتر فیزیکی تصفیه آب اشاره ای خواهیم کرد و در پایان هم به کاربرد آن در فرآیند تولید رب گوجه فرنگی خواهیم پرداخت.

فیلتر فیزیکی تصفیه آب:

در خط تولید رب گوجه فرنگی برای کاهش مصرف آب و همچنین صرفه جویی در هزینه ها از دستگاهی به نام فیلتر فیزیکی تصفیه آب استفاده می کنند که کار تصفیه آب و استفاده مجدد از آن را به عهده دارد. در این مقاله سعی خواهیم کرد که در ابتدا با فرآیند تصفیه آب آشنا شده و سپس به روش ها و کاربردهای تصفیه آب از جمله آشنایی با فیلتر فیزیکی تصفیه آب اشاره ای خواهیم کرد و در پایان هم به کاربرد آن در فرآیند تولید رب گوجه فرنگی خواهیم پرداخت.

مقدمه

تصفیه آب موضوعی گسترده است که می تواند به ده ها روش مختلف که همه آن ها برای حذف ناخالصی ها ی آب توسط فرآیند های شیمیایی، بیولوژیکی یا فیزیکی طراحی شده اند، اشاره داشته باشد. فیلتراسیون آب در مواردی همچون: آبیاری، استخر شنا، آب آشامیدنی، آب کشاورزی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

تصفیه آب به چه معناست؟

تصفیه آب فرآیندی است که در آن مواد شیمایی نامطلوب، آلاینده های بیولوژیکی، مواد جامد معلق و گاز ها را از آب حذف می کنند. هدف از این کار تولید آب مورد نیاز برای اهداف خاص می باشد. اکثر آب تصفیه یا خالص شده برای مصارف انسانی (آب آشامیدنی) مورد استفاده قرار می گیرد. اما تصفیه آب نیز ممکن است برای اهداف مختلف دیگری مانند برنامه های پزشکی، دارویی، شیمیایی و صنعتی همچون تولید و بسته بندی رب گوجه فرنگی مورد استفاده قرار گیرد. همانطور که در بالا نیز اشاره داشتیم، روش های تصفیه آب عبارت اند از: فرآیند های فیزیکی مانند استفاده از فیلتر فیزیکی تصفیه آب، رسوب گذاری و تقطیر. فرآیند های بیولوژیکی مانند فیلتر های شن و ماسه یا کربن فعال، فرآیند های شیمیایی مانند لخته سازی و کلر زنی، استفاده از تابش الکترومغناطیسی مانند نور ماوراء بنفش.

با تصفیه آب می توان غلضت ذراتی همچون ذرات معلق، انگل ها، باکتری ها، جلبک ها، ویروس ها و قارچ ها را کاهش داد.

تصفیه شیمیایی آب

در فیلتراسیون شیمیایی، ترکیب شیمیایی آب را با استفاده از یک ماده فیلتر کننده، تغییر می دهند.

یکی از نمونه های فیلتراسیون شیمیایی، حذف بو و طعم بد از آب آشامیدنی با استفاده از کربن فعال گرانولی (GAC) می باشد. کربن فعال موجود در فیلترهای GAC به دلیل داشتن سطح مساحت فوق العاده زیاد (یک گرم بیش از ۵۰۰ متر مربع یک سطح مقطع را پشتیبانی می کند)، به منظور جذب ناخالصی ها بسیار موثر می باشد. کربن هایی که دارای بار مثبت هستند برای جذب آلاینده های آبی دارای بار منفی و همچنین رسوبات طراحی شده است. فیلترهای کربنی که معمولا در سیستم‌های آشامیدنی یخچال و بطری‌های آب قابل‌حمل مورد استفاده قرار می‌گیرند، قادر به حذف مواد معدنی سدیم، باکتری‌ها و مواد شیمیایی مختلف نیستند.

هر نوع فیلتر آبی که از فرآیند تبادل یونی برای حذف ذرات ناخواسته (از جمله نرم سازی آب به روش مرسوم) استفاده می‌کند، تصفیه شیمیایی در نظر گرفته می‌شود.

تصفیه بیولوژیکی آب

تصفیه بیولوژیکی یک روش فیلتراسیون است که موجب واکنش بیولوژیکی در آلاینده‌های آب در طول فیلتراسیون می‌شود. بهترین نمونه تصفیه بیولوژیکی، جلوگیری از تشکیل یک محلول حاوی آهن می باشد. (آهن به صورت نامحلول باقی بماند). اگر آهن موجود در آب به میزان ۳ قسمت در میلیون باشد، باعث ایجاد لکه های قرمز یا قهوه ای بر روی لوله کشی ها و لباس می شود. علاوه بر این به آب یک طعم ناخوشایند و فلزی می دهد. سیستم های تصفیه آهن، هوای تحت فشار را به سیستم آب تزریق می‌کنند. آهن حل شده در آب با اکسیژن موجود واکنش داده که این واکنش به اکسیداسیون معروف می باشد و سپس زنگ می خورد این زنگ آهن به صورت ذرات غیر قابل حل تبدیل شده و به رزین داخلی متصل می شود و بدین ترتیب از آب حذف می شود.

فیلتر فیزیکی تصفیه آب (تصفیه آب به روش فیزیکی)

در این روش از یک فیلتر فیزیکی یا یک مانع برای حذف ذارت ناخواسته و جامدات شده در آب استفاده می کنند. مثال ساده این روش فیتر کاغذی قهوه می باشد و برای مدل های پیچیده تر میتوان، روش اسمز معکوس را نام برد.

در قرن ۱۹ام شهرداری ها با استفاده از فیلتر های آهسته شن و ماسه برای تصفیه آب آشامیدنی خود استفاده می کردند. در بالای این فیلتر ها یک لایه از بیوفیلم (زیست لایه: با کاتالیز آلاینده های سمی، آنها را به مواد غیر سمی تبدیل کرده یا درصد آنها را کاهش می دهد) قرار داشت. این بیوفیلم به عنوان وسیله ی اصلی تصفیه آب با به دام انداختن ذرات خارجی و جذب جامدات حل شده از آب به هنگام عبور از آن عمل می کرد.

این نمونه از فیلتر فیزیکی تصفیه آب در گذشته به صورت کند کار می کرده است ولی همین دستگاه ها را ارتقا داده که ضمن افزایش سرعت از آنها به طور گسترده استفاده می کنند. در خانه های مسکونی، سیستم های تصفیه آب که به روش اسمز معکوس عمل می کنند، اجازه نمی دهند که ذرات بزرگتر از ۰٫۰۰۱ میکرون از آن عبور کنند. فیلتر اسمز معکوس می تواند بیش از ۹۹٫۹۹% از جامدات محلول و ناخالصی ها را حذف کند.

استفاده از فیلتر فیزیکی تصفیه آب در خط تولید رب

یکی از کاربرد های فیلتر فیزیکی، استفاده از آن در صنایع مختلف می باشد که به دلیل کارایی بالای آن امروزه اکثر کارخانجات از دستگاه های تصفیه آب و به خصوص دستگاه فیلتر فیزیکی تصفیه آب استفاده می کنند. از جمله صنایعی که از دستگاه فیلتر فیزیکی آب استفاده می کند، صنایع غذایی و به خصوص کارخانه تولید و بسته بندی رب گوجه فرنگی می باشد.

در فرآیند تولید رب گوجه فرنگی آب زیادی مصرف می شود و از طرفی هدر رفت آن بسیار بالا می باشد که با توجه به کمبود آب، توجه به این نکته امری بسیار کاربردی و قابل اهمیت می باشد. اما راهکار چیست؟ در خط تولید رب به منظور جلوگیری از مصرف بی رویه آب و همچنین جلوگیری از هدر رفتن آن از دستگاهی به نام فیلتر فیزیکی تصفیه آب استفاده می کنند. وظیفه این دستگاه به طور خلاصه، تصفیه آب و بازگرداندن مجدد آن به خط تولید می باشد.

نحوه ی کار دستگاه فیلتر فیزیکی تصفیه آب به این صورت می باشد که  آب حاوی پوست و بذر گوجه و بقیه مواردی از قبیل سنگ و کلوخ و غیره توسط یک پمپ به این دستگاه منتقل می شود. فیلتر فیزیکی آب در یک مکان مرتفع قرار می گیرد و این دستگاه ضایعاتی همچون پوست، بذر، شاخه و برگ های موجود در پساب سیستم را از آب جدا کرده و آب تصفیه شده را مجددا به خط تولید یا مخازن از قبل تعبیه شده منتقل می کند. علت قرار گیری دستگاه فیلتر فیزیکی تصفیه آب در یک مکان مرتفع این است که آب پس از تصفیه شدن توسط نیروی گرانشی زمین به پایین این دستگاه منتقل شده و به مخازن یا خط تولید برگردانده شود. بسته به ظرفیت تولید بین ۱ تا ۳ دستگاه یا حتی بیشتر مورد نیاز خواهد بود.

مشخصات دستگاه فیلتر فیزیکی ساخته گروه ماشین سازی نامجو

این دستگاه جهت جدا کردن ضایعات احتمالی آب های مصرفی داخل دستگاه های دریافت اول و دوم در حین کار طراحی گردیده است. اجزای تشکیل دهنده فیلتر فیزیکی تصفیه آب شامل موراد ذیل می باشد:

۱- دستگاه فیلتر فیزیکی تصفیه آب مجهز به دارم با مش ۲٫۵ میلیمتر و همچنین ضخامت ۲٫۵ میلیمتر از نوع استنلس استیل ۳۰۴ اروپایی می باشد. تیغه های تمیز کننده از نوع فسفر برنز آلیاژی و قابل رگلاژ است. نیروی محرکه دستگاه از موتور گیربکس با قدرت ۱kw استفاده گردیده است. کلیه قطعات بکار رفته در دستگاه فیلتر (بدنه-رگلاژ-درام-مخزن) از نوع استنلس استیل ۳۰۴ اروپایی می باشد. (۴ دستگاه)

۲- دارای دو عدد لوله هدایت آب سرریز به قطر ۶ اینچ می باشد.

۳- دارای دو عدد لوله هدایت آب از پمپ لجن کش تا ورودی دستگاه فیلتر به سایز ۴ اینچ می باشد.

۴- دارای دو عدد لوله هدایت آب تصفیه شده از دستگاه فیلتر فیزیکی تا اول شاسی اصلی به قطر ۲۰ اینچ از نوع استنلس استیل می باشد.

۵- دارای دو عدد مخزن جمع آوری پس آب با درب های بازشو به ابعاد ۱۳۰×۳۵۰ سانتی متر تماما استنلس استیل ۳۰۴ اروپایی می باشد.

۶- دارای ۲ عدد پمپ لجن کش به ظرفیت ۱۱۰ متر مکعب در ساعت و ساخت شرکت حدید صنعت می باشد.

۷- کانال های شوت ضایعات فیلتر فیزیکی تصفیه آب از ورق ۱٫۵ میلی متر استنلس استیل ۳۰۴ اروپایی می باشد.

۸- تابلوی برق فیلتر فیزیکی تصفیه آب بطور کامل با لوازم LG کره می باشد.

۹- پلت فرم سکوی پلکان طبقاتی فیلتر فیزیکی تصفیه آب از نوع فولادی جهت دو دستگاه می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص راه اندازی خطوط تولید صنایع غذایی از طریق شماره های زیر با ما در ارتباط باشید.