تاثیر ویروس کرونا بر روی گوجه فرنگی

تاثیر ویروس کرونا بر روی گوجه فرنگی

خلاصه مقاله :

همانطور که می دانید با آمدن این ویروس ناخوانده به کشورمان، بسیاری از کسب و کار ها دگرگون شدند. همانطور که می دانید کشورمان جزء ده کشور برتر تولید گوجه فرنگی در جهان است و هر ساله میزان ارز قابل توجهی از صادرات این محصول وارد کشورمان می شود. اما متاسفانه در این شرایط بحرانی صادرات گوجه فرنگی نیز در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

همانطور که می دانید با آمدن این ویروس ناخوانده به کشورمان، بسیاری از کسب و کار ها دگرگون شدند. همانطور که می دانید کشورمان جزء ده کشور برتر تولید گوجه فرنگی در جهان است و هر ساله میزان ارز قابل توجهی از صادرات گوجه فرنگی و رب گوجه فرنگی وارد کشورمان می شود. اما متاسفانه در این شرایط بحرانی صادرات گوجه فرنگی نیز در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.
بر طبق آخرین اخبار، فقط در شهرستان بم، که یکی از قطب های تولید این محصول در کشور است،در سال ۱۳۹۸ بالغ بر۴ هزار تن گوجه فرنگی از گلخانه ها برداشت شده است. اما ویروس کرونا سدی بزرگ برای صادرات این محصول شده است.
هزینه هایی که برای گوجه فرنگی مخصوص صادرات انجام می شود تقریبا دو برابر محصول داخلی می باشد؛ همین موضوع سبب شده است که حتی اگر کشاورزان محصولات خود را به بازار داخلی عرضه کنند، باز هم متضرر خواهند شد.
البته وزیر جهاد کشاورزی این شهرستان قول هایی به کشاورزان داده و امیدوار است تا هر چه سریعتر این مشکل برطرف شود.
لازم به ذکر است که این مشکل نه فقط مربوط به صادرات گوجه فرنگی می باشد و نه مختص شهرستان بم؛ شیوع این ویروس صادرات و واردات تمامی کالاها را متوقف کرده و مسئولان باید هر چه سریعتر چاره ای برای این چالش بزرگ پیدا کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص راه اندازی خطوط تولید صنایع غذایی از طریق شماره های زیر با ما در ارتباط باشید.