۱۰ کشور برتر جهان در تولید گوجه فرنگی

۱۰ کشور برتر جهان در تولید گوجه فرنگی

خلاصه مقاله :

گوجه فرنگی یکی از لذیذ ترین سبزیجات است کهسرشار از مواد مغذی می باشد.این محصول پس از هویج، کاهو و پیاز چهارمین نوع از سبزیجات تازه و مورد علاقهبه شمار می رود. گوجه فرنگی دارای خواص علمی فراوانی نیز می باشد که به روش های متنوعی مصرف شده و تولید آن همانند مصرفش به طور قابل ملاحظه ای در جهان در حال رشد است. بر اساس داده های ارائه شده توسط فائو ( سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد )در سال ۲۰۱۷، بیش از ۱۸۲ میلیون تن گوجه در جهان تولید شده است

گوجه فرنگی یکی از لذیذ ترین سبزیجات است که سرشار از مواد مغذی می باشد. این محصول پس از هویج، کاهو و پیاز چهارمین نوع از سبزیجات تازه و مورد علاقه به شمار می رود. گوجه فرنگی دارای خواص علمی فراوانی نیز می باشد که به روش های متنوعی مصرف شده و تولید آن همانند مصرفش به طور قابل ملاحظه ای در جهان در حال رشد است. بر اساس داده های ارائه شده توسط فائو ( سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد )در سال ۲۰۱۷، بیش از ۱۸۲ میلیون تن گوجه در جهان تولید شده است که برای دستیابی به این میزان از تولید باید تقریبا ۵ میلیون هکتار زمین مورد استفاده قرار گیرد. اصولا کشور هایی که تولید رب گوجه فرنگی در آن ها زیاد است، بهترین محصول را با بالاترین قیمت صادر می کنند.

تمایل و گرایش به باغبانی روز به روز در حال افزایش است؛ بسیاری از مردم هم برای سرگرمی و نیز برای داشتن سبزی و میوه تازه، وقت خودشان را صرف باغبانی و کشت محصولات می کنند. با پیشرفت تکنولوژی، تولید محصولات نیز افزایش چشم گیری داشته و با استفاده از این پیشرفت ها هر محصولی را می توان در هر نقطه از جهان تولید کرد؛ همین موضوع گوجه فرنگی را به یکی از محبوب ترین سبزیجات در حال رشد در سراسر جهان تبدیل کرده است. امروزه تقریبا تمام کشور ها رو به پرورش و تولید این نوع سبزی کرده اند که همین عامل سبب شده تا هر کشور به اندازه مصرف خود، تولید نیز داشته باشه باشد. با این حال سه کشور چین، هند و آمریکا به ترتیب بیشترین تولید گوجه فرنگی را در جهان دارند.

مقالات مرتبط:

۰ تا صد راه اندازی خط تولید رب گوجه فرنگی

ماشین آلات خط تولید رب گوجه فرنگی

در اینجا ده کشور برتر تولید کننده این محصول را معرفی و آمار های مختلفی در مورد آن ها ارائه خواهیم کرد.

۱- چین
چین در تولید گوجه در جهان پیشرو است. بر اساس گزارش سال ۲۰۱۷، این کشور حدود ۶۰ میلیون تن گوجه فرنگی در سال تولید کرده که بخشی از آن، چه به صورت تازه و یا خشک شده، به روسیه و ژاپن صادر شده است. صادرات چین همچنین شامل پودر گوجه فرنگی، کنسرو گوجه و روغن پودر لیکوپن نیز می شود. در حال حاضر قریب به ۱۶۶ کارخانه فرآوری سس گوجه در این کشور وجود دارد. جالب است بدانید که بیش از نیمی از محصول را گلخانه ها تامین می کنند که این محصول دارای بهترین کیفیت و طعمی بی نظیر است و به کشور های دیگر نیز صادر می شود. این در حالی است که محصول زمین های کشاورزی نیز به فروش داخل می رسد.

۲- هند
بر اساس گزارش سال ۲۰۱۷، هند به عنوان دومین کشور تولید کننده، حدوداً ۲۰ میلیون تن گوجه فرنگی در سال تولید می کند.فقط محصول ایالت آندراپرادش ۳۵ درصد از کل تولید کشور را در بر می گیرد. در ادامه ایالت هایی چون کارناتاکا، بیهار، گجرات و بنگال غربی قرار می گیرند. ایالت های اریسا، تامیلنادو، ماهاراشترا و جهارخند به عنوان بیشترین تولید کننده گوجه فرنگی در هند شناخته می شوند. محصول این کشور به پاکستان و دیگر کشور های آسیای میانه صادر می شود.

۳- ترکیه
ترکیه یکی دیگر از کشور های پیشرو در تولید این محصول در سطح جهان است که هر ساله میزان تولید در این کشور بیشتر می شود. این کشور با تولید حدود ۱۳ میلیون تن گوجه فرنگی در سال مقام سوم در این رتبه بندی را به خود اختصاص داده است.بنابر گزارشی که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد، ترکیه ۹٫۱۱ میلیون تن گوجه فرنگی در سال صادرات داشته است که در این میان تولید گلخانه ای سهم بسزایی را به خود اختصاص داده است. در این کشور بالغ بر ۲۵۰۰۰ هکتار گلخانه وجود دارد که به تولید گوجه می پردازند. همچنین بیش از ۴ میلیون کشاورز در این کشور به کشت این نوع سبزی مشغول اند.

۴- آمریکا
در این میان، آمریکا با تولید سالیانه حدود ۱۱ میلیون تن در رده چهارم قرار دارد. بیشتر کشاورزان این کشور برای شرکت های فرآوری گوجه فرنگی کشت می کنند. غالب صادرات محصول آمریکا به کشور هایی نظیر کانادا، کره جنوبی، ایتالیا و ژاپن فرستاده می شود.ایالت کالیفرنیا در فرآیند تولید گوجه فرنگی در جهان پیشرو است.

۵- مصر
مصر یکی دیگر از بزرگ ترین تولیدکنندگان گوجه فرنگی در جهان است و با تولید سالانه ۷ میلیون تن در مقام پنجم این رده بندی قرار دارد. سطح کشت این محصول در مصر نزدیک به ۲۰۰ هزار هکتار است. گوجه فرنگی های سفره ای ( Table Tomato ) بسیار در این کشور معروف هستند. این نوع محصول دارای آب بیشتری است که برای تولید رب گوجه فرنگی بسیار مناسب می باشد.

۶- ایران
در سال ۲۰۱۷ بیش از ۶ میلیون تن گوجه در ایران تولید شده که به صورت های متفاوتی در ایران و دیگر کشور ها مصرف شده است. مصرف گوجه فرنگی به صورت تازه و یا به صورت رب گوجه فرنگی از انواع استفاده از این نوع محصول در ایران می باشد. تقریبا حدود ۸۰ عدد کارخانه تولید رب در این کشور وجود دارد که برخی از این کارخانه ها از به روز ترین تجهیزات و فناوری استفاده می کنند.

برای دیدن برخی ازین برندها این مقاله را بخوانید: تولید کنندگان رب گوجه فرنگی در ایران

۷- ایتالیا
ایتالیا از دیگر کشور های تولید کننده این نوع محصول، که از خانواده صیفی جات است، با تولید سالانه در حدود ۶ میلیون تن در رتبه هفتم جهان و اول قاره اروپا قرار دارد ومحصولاتش به آفریقای جنوبی و دیگر کشور های اروپایی صادر می شود.

۸- اسپانیا
بعد از ایتالیا، اسپانیا با تولید کمی بیش تر از ۵ میلیون تن در سال، رتبه هشتم را در اختیار دارد که به ترتیب ۴ و ۵٫۵ برابر مراکش و هلند گوجه فرنگی تولید کرده است. زمین زیر کشت در این کشور بالغ بر ۶۰۸۵۲ هکتار گزارش شده است.

۹- مکزیک
مکزیک با پیشی گرفتن از کشور هایی مانند برزیل، نیجریه و روسیه در جایگاه نهم این جدول قرار گرفته است. این کشور در سال ۲۰۱۷بیش از ۴ میلیون تن گوجه فرنگی تولید کرده است که برای کشت این میزان نیاز به ۹۲٫۹۹۳ هکتار زمین کشاورزی می باشد. این کشور همچنین به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای صادر کننده گوجه فرنگی در جهان شناخته می شود. مکزیک نزدیک به ۲۵ درصد از صادرات جهان را به خود اختصاص داده است و سالانه قریب به ۳٫۲ میلیارد دلار به صادرات خود اضافه می کند.

۱۰- برزیل
برزیل، کشوری در آمریکای جنوبی، یکی دیگر از کشور های پیشرو در این حوزه است که از کشور های بزرگی نظیر ازبکستان و روسیه پیشی گرفته و در رده دهم جهان قرار گرفته است. آمار ها نشان می دهد که تولید این کشور بیشتر از ۴ میلیون تن در سال است؛ به منظور تولید این مقدار محصول، این کشور ۶۱٫۵۳۴ هکتار زمین زراعی را به تولید گوجه فرنگی اختصاص داده است.

در جدول زیر اطلاعات دقیق مربوط به تولید ۲۰ کشور برتر جهان در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ آمده است.

ردیف کشور ۲۰۱۶ ۲۰۱۷
۱ چین ۵۷٫۴۶۳٫۹۵۵ ۵۹٫۵۱۴٫۷۷۳
۲ هند ۱۸٫۷۳۲٫۰۰۰ ۲۰٫۷۰۸٫۰۰۰
۳ ترکیه ۱۲٫۶۰۰٫۰۰۰ ۱۲٫۷۵۰٫۰۰۰
۴ آمریکا ۱۲٫۹۳۶٫۴۲۰ ۱۰٫۹۱۰٫۹۹۰
۵ مصر ۷٫۳۲۰٫۷۱۴ ۷٫۲۹۷٫۱۰۸
۶ ایران ۵٫۸۲۸٫۵۵۷ ۶٫۱۷۷٫۲۹۰
۷ ایتالیا ۶٫۴۳۷٫۵۷۲ ۶٫۰۱۵٫۸۶۸
۸ اسپانیا ۵٫۳۲۳۳٫۵۴۲ ۵٫۱۶۳٫۴۶۶
۹ مکزیک ۴٫۰۴۷٫۱۷۱ ۴٫۲۴۳٫۰۵۸
۱۰ برزیل ۴٫۱۶۷٫۶۲۹ ۴٫۲۳۰٫۱۵۰
۱۱ نیجریه ۴٫۱۲۸٫۹۹۵ ۴٫۱۰۰٫۰۰۰
۱۲ روسیه ۲٫۹۸۶٫۲۰۹ ۳٫۲۳۰٫۷۱۸
۱۳ ازبکستان ۲٫۴۹۹٫۳۹۰ ۲٫۴۵۵٫۱۲۵
۱۴ اوکراین ۲٫۲۲۹٫۶۹۰ ۲٫۲۶۷٫۴۶۰
۱۵ پرتغال ۷٫۶۹۳٫۸۶۰ ۱٫۷۴۷٫۶۳۴
۱۶ تونس ۱٫۳۳۳٫۰۰۰ ۱٫۲۹۸۰٫۰۰۰
۱۷ مراکش ۱٫۲۳۱٫۲۴۸ ۱٫۲۹۳٫۷۶۱
۱۸ الجزیره ۱٫۲۸۰٫۵۷۰ ۱٫۲۸۶٫۲۸۶
۱۹ کامرون ۱٫۱۸۲٫۱۱۴ ۱٫۲۷۹٫۸۵۳
۲۰ شیلی ۹۱۰٫۳۱۰ ۹۹۳٫۰۷۶

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص راه اندازی خطوط تولید صنایع غذایی از طریق شماره های زیر با ما در ارتباط باشید.