مونو پمپ هلیس دار

مونو پمپ هلیس دار

خلاصه مقاله :

مونو پمپ ها دارای مزیت های بسیاری می باشند. بر خلاف پمپ های سانتریفیوژ که مایعات را به صورت غیر یکنواخت منتقل می کنند، مونو پمپ ها مایعات را به صورت یکنواخت منتقل می کنند که این کار منجر به مخلوط نشدن مایعات می شود.

مونو پمپ یا اسکرو پمپ نوعی از پمپ های جابجایی مثبت است که وظیفه ی انتقال مایعات یا جامدات را در راستای محور پیچ (اسکرو) به عهده دار. تعریف دستگاه مونو پمپ به عبارت ساده به صورت زیر می باشد:
یک پیچ در یک محفظه ای استوانه ای می چرخد و در نتیجه مایعات یا جامدات در امتداد این پیچ یا اسکرو شروع به حرکت می کنند.

انواع مونو پمپ

۱– اسکرو پمپ دوقلو (دو پیچ) :

از این مونو پمپ ها برای انتقال مایعات بر اساس فشار در یک سیستم، استفاده می کنند. با چرخش این پیچ ها، مایع از یک سمت به سمت دیگر با افزایش فشار انتقال داده می شود.

۲– اسکرو پمپ سه گانه (سه پیچ) :

در این مونو پمپ ها با به کار گیری یک پیچ در کنار دو پیچ دیگر، برای ایجاد فشار و انتقال مایعات بهره می برند. این پیچ ها با یکدیگر در ارتباط هستند که اغلب برای انتقال مایعات خالص و تمیز، دارای محدودیت هستند.

علاوه بر این، یکی از کاربردهای مونو پمپ های سه پیچ، انتقال مایعات چسبناک با فشار بالا در صنایع دریایی می باشد. این پیچ ها با چرخش در جهت مخالف، مایع را به سمت جلو هدایت می کنند. از جمله موارد دیگر این دستگاه می توان به استفاده برای سرعت بخشی، مشعل، سیرکولاسیون، تزریق سوخت، روانکاری، هیدرولیک نفت و دیگر موارد، اشاره کرد.
به خاطر قابلیت های محدود مونو پمپ های تک پیچ، از آنها استفاده کمی در صنعت می شود.

محدوده ی کاری مونو پمپ ها

محدوده سرعت جریان: ۵۰ تا ۱۵۰۰۰ گالن در دقیقه، ۱۸۹ تا ۵۶۷۸۱ لیتر در دقیقه
محدوده مجموع فشار: ۵۰ تا ۴۵۰۰ psi، سه تا ۳۱۰ بار
محدوده قدرت اسب: ۵ تا ۵۰۰۰
مونو پمپ های جریان مثبت دارای بیشترین میزان جابجایی جریان هستند که یک انتخاب مناسب برای مایعاتی هستند که به سختی جابجا می شوند و از طرفی نیاز به جابجایی سریع آنها می باشد. از جمله کاربرد های آن میتوان به جابجایی سوخت های نفتی و گازی، روغن ها و سایر مایعات با ویسکوزیته بالا، اشاره کرد. بر عکس اسکرو پمپ های تک پیچ که برای جابجایی مایعات تمیز با سرعت ثابت از آنها استفاده می کنند، از این مونو پمپ ها برای انتقال مایعات تمیز استفاده نمی کنند.

مونوپمپ انتقال گوجه

مزایای مونو پمپ ها

مونو پمپ ها دارای مزیت های بسیاری می باشند. بر خلاف پمپ های سانتریفیوژ که مایعات را به صورت غیر یکنواخت منتقل می کنند، مونو پمپ ها مایعات را به صورت یکنواخت منتقل می کنند که این کار منجر به مخلوط نشدن مایعات می شود که در نتیجه، ساختار آن بدون تغییر خواهند ماند. همچنین مزیت دیگر آن نسبت به پمپ های پروانه ای، انتقال بهتر مواد دارای ویسکوزیته بالاتر می باشد. به طوری که فشار تخلیه را به میزان ۴ تا ۲۴ برابر افزایش می دهند.
مونو پمپ ها دارای مزیت های متعددی نسبت به پمپ های پیستونی و پمپ های پلانجر (رفت و برگشتی) هستند. انتقال روان مایعات و همچنین هنگام پمپاژ فازهای مایع و جامد، فاز جامد باقی مانده، بدون آسیب باقی می ماند.

کاربرد های مونو پمپ در صنعت

اولین مدل های مونو پمپ در سال ۱۹۲۰ به وجود آمد و ده سال بعد در صنایع مورد استفاده قرار گرفت. حداکثر فشار عملیاتی برای این نوع پمپ ها ۳۰ تا ۳۵ مگاپاسکال است.
پمپ های اسکرو برای پمپاژ مایعات با ویسکوزیته های مختلف، گازها، بخارات و مخلوط های آنها استفاده می شود. در نتیجه، مونو پمپ ها به طور گسترده ای در تصفیه فاضلاب، صنعت دخانیات، صنعت نساجی و کاغذ، فلزکاری، صنایع غذایی مانند خط تولید رب و صنایع شیمیایی، مورد استفاده قرار می گیرد.
از دهه ۱۹۸۰، مونو پمپ ها به طور فعال در استخراج نفت مورد استفاده قرار می گیرد؛ تا به امروز، این پمپ ها به عنوان یکی از فن آوری های مستعد و رو به توسعه در این صنعت در نظر گرفته شده است.
اسکرو پمپ ها برای پمپاژ مشتقات نفت خام مانند: روغن های دیزلی، نفت، روغن، سوخت دیزل، پارافین و دیگر مایعاتی که چنین ویژگی دارند، مورد استفاده قرار می گیرند.
همچنین از مونو پمپ ها در صنایع غذایی، شیمیایی و دارویی استفاده می کنند.

کاربرد مونو پمپ هلیس دار انتقال گوجه در خط تولید رب

همان طور که قبلا نیز اشاره کردیم، یکی از کاربرد های مونو پمپ، صنایع غذایی می باشد. در این میان ما به کاربرد آن در فرآیند تولید رب اشاره خواهیم کرد.
در فرآیند تولید رب گوجه فرنگی، برای اینکه گوجه ها را به بخش خرد کردن هدایت کنند از دستگاه مونو پمپ استفاده می کنند. در خط تولید رب به دلیل آنکه گوجه های له شده یا خیلی نرم در میان محصول ورودی می باشد، از دستگاهی به نام مونو پمپ بهره می برند تا علاوه بر انتقال سریع تر گوجه فرنگی های سالم، این محصولات نرم یا له شده را نیز جابجا نماید.

مونوپمپ هلیس دار غلیظ کش

مزایای مونو پمپ هلیس دار انتقال گوجه گروه ماشین سازی نامجو

این دستگاه جهت انتقال محصول به دستگاه پری هیتر ساخته شده است. کلیه قسمتهایی که به نوعی با محصول در تماس است از متریال استنلس استیل ۳۰۴ اروپایی می باشد. ظرفیت این دستگاه ۱۰ تن در ساعت برای سیب و ۱۵ تن در ساعت برای گوجه در نظر گرفته شده است. نیروی محرک از قدرت موتور Kw1400-11 دور در دقیقه از نوع موتورژن استفاده گردیده است. جهت دپوی محصول، از مخزن قیفی شکلی که از ورق ۵/۲ میلیمتر ساخته شده و نیز مجهز به درب بازدید به قطر ۴۰ سانتی متر می باشد، استفاده می شود. این دستگاه مجهز به دستگاه اینورتر جهت تنظیم انتقال بار به مقدار نیاز مصرف در زمان کار صافی ها می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص راه اندازی خطوط تولید صنایع غذایی از طریق شماره های زیر با ما در ارتباط باشید.